Virágszedés naptára
Amennyiben, olyan szerencsések vagyunk, hogy van kertünk, telkünk, esetleg szeretünk kirándulni, minden hónapban találunk virágokat, növényeket, melyekkel díszíthetjük otthonunkat.
Január: Tűztövis narancs és piros bogyói, berkenye bogyói, fagyöngy, fehér fagyöngy (fakín) termése, fenyő-, ilex-, és mahónia gallyak, zuzmóval körbefogott ágak ideje.
Február: Mogyoró, fűz, nyírfa, som vesszők, mandulafa lemetszett ágai díszíthetik vázánkat.
Március: Hóvirág, ibolya, kankalin, árvácska, aranyeső amarillis, százszorszépek hava.
Április: Jácint, nárcisz, tulipán, crocus, írisz, muscari, scilla, viola, boglárka, szívvirág, nefelejcs ideje.
Május: Gyöngyvirág, pünkösdi rózsa, török szegfű, margaréta, nőszirom, harangvirág, labdarózsa és még számtalan fajta hónapja. Május végén a rózsák is virágozni kezdenek.
Június: Az évelők többsége virágzik, A csillagfürt a kék minden árnyalatában virító szarkaláb a pipacs, a fehér apró virágú fátyolka a sárga cickafark és persze a rózsák minden fajtája és színe megtalálható a kertekben.
Július: A nagy meleg csökkenti a virágok élettartamát, de a virágzó növényeket ontja a természet. Szegfű, rózsa, margaréta, oroszlánszáj, kardvirág, hortenzia, levendula. Ilyenkor nyílik sok fajtája a liliomnak is, célszerű még nyers állapotban eltávolítani portokjait, így nem maszatolja össze a virágot és tartósabb is lesz a vázában. Sokféle mezei virággal és kalászossal van tele a rét és a mező, melyek csokorban szedve díszíthetik asztalunkat. Különleges díszeket varázsolhatunk a különféle vízinövények virágaiból a sások leveleiből, nádak száraiból. Egy kis fantáziával és kézügyességgel szép virágtálakat és vázadíszeket készíthetünk otthonunkba.
Augusztus: A dáliák, pompon dáliák, kaktusz dáliák, kerti szegfűk hónapja. Ilyenkor még javában nyílnak az egynyári virágok is: kokárdavirág, oroszlánszáj, szépecske, kosárka vagy estike. A hónap vágott virága az őszirózsa. Hihetetlenül sokféle virágainak formája és színe. Az egyik leghálásabb vágott virágunk. Nagy tömegben nyíló tartós vázás növény.
Szeptember: Még javában tart a nyár virágpompája. Új színfoltként megjelenik a pillangóvirág, és az őszirózsák is nagy tömegben, virítanak.
Október: Az apró virágú színes krizantémok, és a gerebcsin sokszínű virágai jellemzik ebben a hónapban a vázáink csokrait. A sedum (varjúháj) is virágzik még, melyet szintén csokorba kötve, kiegészítőként használhatunk a virágok közé. Színesednek a fák lombjai, sárgás, barnás vörös ágai szépen díszlenek a vázákban is. Szedjük a száraz virágnak való szalmarózsát, sóvirágot, cickafarkat, búzavirágot. Csokorba kötve fejjel lefelé felakasztva szellős helyen szárítsuk! Télen e növényekkel pótolhatjuk otthonunk hiányzó virágpompáját. A száraz virágok és termések valamint levelek alkalmasak faliképek, füzérek készítésére is melyet ragasztóval, dekordróttal rögzíthetünk. Karácsonyi ajándékként is megállja a helyét, ha van egy kis fantáziánk. Virágtálak szép díszei lehetnek még a különféle törpe kobakos növények színes vidám formájú termései is a dísztökök.
November: Takarással még virágzik a krizantém. Lakásokba az apró színes virágú fajták valók. Nagy virágú növények, vágott virágként, a Halottak napjának közkedvelt díszei. Különféle színes kérgű díszcserjék vesszői is most kerülnek vázába a piros lampionvirággal vegyítve.
December: A fenyő kerül ismét előtérbe. Tálakban ügyesen elrendezve néhány tobozzal, piros héjú almával egy-egy szál gyertyával ünnepi hangulatot varázsolhatunk otthonunk hétköznapjaiba. A fagyos szürke napokat jól oldja a ciklámen virágának üde színe.
Példáinkkal igyekeztünk azt bizonyítani, hogy a művirágnak csak igen ritka kivételes alkalommal van létjogosultsága otthonaink vázáiban, hiszen az itt ismertetett vágott virágokon kívül ma már a virágboltok szinte a világ összes élővirágát kínálják és kötik szebbnél-szebb művészien elrendezett bokrétákba.
VIRÁGNYELVEN