Az igaz barát
Az évek során volt, hogy megrendült a bizalmam egy-két emberben, volt, hogy elég volt a rosszindulat fuvallalatát megérezni és tudtam, mire számíthatok, de olyan soha nem volt, hogy igazán nagyot csalódtam volna azokban az emberekben, akiket ezzel a kifejezéssel illettem.
Az igaz barát fogalmának téves értelmezése sok embernél abból ered, hogy életében nem találkozik olyannal, akire ezt a jelzőt használhatná, pontosítva nem olyannal találkozik, viszont vele ápolja a legjobbnak hitt viszonyt. Ez megtévesztő, mert ha nekem az adott ember mellett volt eddig a legotthonosabb, nem is tudok arról, hogy létezik egy másik, felsőbb dimenzió, ahol engem talán teljesen megértenek, és nemcsak félig, feltételekhez kötve.
Sokakat hallottam panaszkodni a témával kapcsolatosan, nevezetesen, hogy nem találnak barátokat. Ehhez annyit tudnék hozzáfűzni, hogy ha jól emlékszem, én még gyerekkoromban is akaratlanul meghatároztam egy mércét. Mindig is tudtam és hittem, hogy ezeket az embereket megtalálom, és mellettem lesznek. És ha volt olyan téma, amiben sohasem kételkedtem, akkor ez az volt. Soha nem lebegett előttem a másik alternatíva.
A bizalom veszélyes dolog - mondhatnád. Nem az, csak kellő feltételeket kell neki biztosítani. Kell hozzá emberismeret, hogy tudd, érezd, kiben bízhatsz. A tévedéseid, csalódásaid azt bizonyítják, hogy van még tanulnivalód. Ne csüggedj, mindenkinek van. De a szarvashibákat azért nem árt kikerülni.
- Nem lehet igaz barát az, aki feltételekhez köti, hogy elfogadjon téged, vagy aki elvárja, hogy az ő szabályai/útja szerint élj. Természeténél fogva mindannyiónk útja kicsit más, emiatt mindannyiónkra - minimális eltéréssel, de - más szabályok vonatkoznak. "Ha ezt és ezt a kikötést/elvet betartod, veled vagyok, ha nem, megérteni se próbállak, tehát ellened fordulok." Ilyen nincs. A barátság alapja a legnagyobb erővel bíró pozitív energia, a szeretet, azt pedig sose kötöttük feltételekhez.
- Nem lehet igaz barát, aki rád akaszkodik, vagy birtokolni akar téged, de lehet, hogy egész egyszerűen csak szorosabbra akarja fogni a viszonyt, mint te. Annál röhejesebb pedig nincs, mint amikor valaki ismeretlenül ítél meg egy másik embert, csak mert úgy látja, az ő kedves barátjára rossz hatással van. Ha így látod, találkozz vele, ismerd meg személyesen, nézz a szemébe, és utána alkoss ítéletet.
- Nem lehet igaz barát, aki nem veszi észre, ha a lelked rosszul érzi magát. Vagy szándékosan nem akarja észrevenni, vagy tényleg nem látja át, és elveket erőltetne rád, hogy márpedig majd beleszoksz a helyzetedbe, mert ennek most így kell lennie, szerinte így helyes. Szerinte.
- Nem lehet igaz barát az sem, aki folyton csak helyesel. Az igaz barát megmondja, ha hülyeséget csinálsz. Ezzel együtt viszont emiatt nem fúj rád és nem fordul el, hanem alternatívákat mutat általa helyesebbnek ítélt irányokba, de fontos, hogy ezt nem akarja rád erőltetni, és átlátja, hogy az ő véleménye is szubjektív.
- Az igaz barát, akármennyire is különböztök vagy hasonlítotok, ismer Téged. Ebből kifolyólag lehetetlen, hogy ne vegye észre, ha rosszul érzed magad a bőrödben. Lehetetlen, hogy ne próbáljon meg segíteni. Lehetetlen, hogy ne legyen ott akár éjjel 2-kor is, ha a helyzet úgy kívánja.
És ezeket a kritériumokat teljesíteni nem lehetetlen. Fontos, hogy tudd, kit melyik halmazkarikába sorolhatsz. Halmazkarika sem három van, hanem sokféle, sokszor kevert érzésekkel, de az alapok általában: a haver szó egy laza, vállbaveregetős kapcsolatot feltételez. A baráttal sokmindent megoszthatsz. De az igaz baráttal mindent.
(Dsida Jenő Tízparancsolatából)
"Ha egy nap úgy érzed,sírnod kell...Hívj engem.
Nem ígérem,hogy meg foglak nevettetni...De sírhatok Veled.
Ha egy nap el akarsz futni...Ne félj engem hívni.
Nem ígérem,hogy megkérlek,állj meg...De futhatok Veled.
Ha egy nap senkit sem akarsz hallani...Hívj engem.
Ígérem,Veled leszek.És ígérem,nagyon csendben.
De ha egy nap hívsz...És nincs válasz...
Gyere gyorsan,látogass meg...Lehet,nekem van Rád szükségem."
"Néha szavak nélkül kell megbocsájtani.
Érteni a szavakban ki nem fejezett bánat
És a jóvátételre igyekvő szándék apró jeleit,
S jelekkel felelni a jelekre.
Felejteni ott,ahol a felejtésre van szükség,
Megróni máskor azt,akinek szüksége van a megrovásra.
Az igazi megbocsájtás,mint a szeretet általában
Intelligens és leleményes.
És alázatos is,legfőképpen talán alázatos."
"Egy jó barát belülről lát,
Ha a külsődet szemléli is.
Egy jó barát mindent megbocsájt,
Nem mutat tükröt a bűnöknek.
Egy jó barát felsegít,
Minduntalan lelkesít.
Egy jó barát sírni kölcsönzi vállát,
Elhúzni nem tudja.
Egy jó barát céljaid elérésében segít,
Gátolni nem tudna.
Egy jó barát a legmélyebb éned után kutat,
Nem felejti egyetlen elhangzott szavad.
Egy jó barát segítő kezet ad,
Téged támogat,nem másokat.
Őrült kis világunkban ugye milyen jó,
Ha egy barát velünk van?"
Márai Sándor: A barátságról
Nincs emberi kapcsolat, mely megrendítõbb, mélyebb lenne, mint a barátság. A szerelmesek, igen, még a szülõk és gyermekek kapcsolatában is mennyi az önzés és a hiúság! Csak a barát nem önzõ; máskülönben nem barát. Csak a barát nem hiú, mert minden jót és szépet barátjának akar, nem önmagának. A szerelmes mindig akar valamit; a barát nem akar önmagának semmit. A gyermek mindig kapni akar szüleitõl,
túl akarja szárnyalni atyját; a barát nem akar kapni, sem túlszárnyalni. Nincs titkosabb és nemesebb ajándék az életben, mint a szûkszavú, megértõ, türelmes és áldozatkész barátság. S nincs ritkább.
Montaigne, mikor eltûnõdött az érzés fölött, mely La Boétie-hez fûzte, ezt mondotta: „Barátok voltunk... Mert õ volt õ, s mert én voltam én.” Ez felette pontos. S Seneca ezt írja egyhelyt Luciliusnak: „Aki barát, szeret, de aki szeret, nem mindig barát.” Ez a megállapítás több is, mint pontosság: ez már az igazság. Minden szeretet gyanús, mert önzés és fukarság lappang hamujában. Csak a barát vonzalma önzetlen, nincs benne érdek, sem az érzékek játéka. A barátság szolgálat, erõs és komoly szolgálat, a legnagyobb emberi próba és szerep.
Egy lépéssel mögötted
Életed minden napja egy végtelen menet.
Lábad ismeretlen célért, jelöletlen ösvényt követ.
Utad egy része göröngyös és meredek lehet.
Máskor meg végtelen sok veremmel szegett.
Merre jársz utadon? Van, hogy ezt sem tudod,
Csak sûrû ködöt látsz, amely körbefogott.
Nem sejtheted, hogy ott elöl mi vár rád,
Vagy, hogy a sors, mikor oszlatja el a párát.
Ez a zavar engem is elragad idõnként.
Nem tudom, merre tartsak, hogyan döntsek önként.
De mindegy mekkora a köd, mely körbefolyt,
Ha megfordulok és látom arcodon a mosolyt.
Megnyugtató tekintetedbõl
Tudom, hogy mindig ott leszel
Egy lépéssel mögöttem,
És ha kell, védelmezel.
Remélem tudod, hogy, ha elvesznél a ködben,
Szeretetlenül, magányosan, letörten,
Ha visszanézel, láthatod,
Hogy egy lépéssel mögötted ott vagyok.
Az indulaton az önzésen túl élt ez a törvény az emberi szivekben, a baratság törvénye. S erõsebb volt, mint a szenvedély, mely a férfiakat és nõket reménytelen indulattal egymás felé hajtja, a barátságot nem érhette csalódás, mert nem akart a másiktól semmit, a barátságot meg lehet ölni, de a barátságot mely a gyermekkorban szövõdött két ember között, talán még a halál sem öli meg: emléke tovább él az emberek öntudatában, mint egy néma hõstett emléke. S csakugyan, az is, hõstett, a szó végzetes és csendes értelmében, tehát szablyák és tõrök csattogtatása nélkül, hõstett, mint minden emberi magatartás, mely önzetlen."
Márai Sándor: A gyertyák csonkig égnek
Aki barátságra szomjazik, annak először jó baráttá kell válnia a barátság fogalmának legmagasabb értelmében. Mert amit az emberek általában barátságnak neveznek, az rendszerint nem egyéb átmeneti cinkosságnál, s csaknem minden esetben egyensúlytalan érdekkapcsolatokat rejt akkor is, he nem pusztán anyagi érdekről van szó.
Barát az, akinek megmutatkozunk, akinek részvevő érdeklődése hozzásegít bennünket ahhoz, hogy legkibeszélhetetlenebb dolgainkat megfogalmazzuk, s általa megszabaduljunk a szavaktól, amelyek nehezek, mint a kövek.
Barát az, akinek segítségével megszabadulunk az önmagunkat marcangoló gondolatoktól.
A barátság fogalma jelenleg egészen átértékelődött, új jelentés is tapadt a tartalmához, színesebb, változatosabb is lett. Új típusú barátságok is megjelentek, mint például a haverság. Vannak olyan barátok, akiket csak egy közös tevékenység, hobbi köt össze. Ilyen értelemben társak, de egyébként a közös érdeklődés keretein kivül sosem találkoznak. Vagy léteznek a kapcsolatépítő portálokon (hi5, iwiw, barátikör) bejelölt "barátok". Ez utóbbiból akár több százat is begyűjthetünk naponta, néhány kattintás árán.
De talán, mamóca, nem kellene leértékelnünk barátainkat lelki szemétládává. Az igazi barátságnak próbája is van. Az "egyensúlytalan érdekkapcsolatok" és az "átmeneti cinkosság" pedig hamar kiesik a sok közösen átélt élmény rostáján.
Merengő szemem, ki látóvá teszed,
ki elindítasz utamon, hogy járjak,
ki kiszínezed számomra a nyárnak
sápadt virágát s két karom kitárod,
hogy minden embert magamhoz öleljek:
tudod-e mit teszel velem?
Honnan tudod: a könnyet és a kínt,
ha látó szemmel nézem odakint,
nem fog-e jobban fájni, mint a vakság?
Az úton, melyet lépésem követ,
ismersz-e minden tüskét és követ,
mely megsebez és gátat vet nekem?
Fáradt bimbóját halovány tavasznak
hidegen néztem; ki tudja, a gazdag,
piros virágú nyártól hogyan búcsúzom?
Két lankadt karom ujjongón kitárom,
de ha ölelek, ki tudja, mi áron?
Nem Júdás lesz-e, akit szívemre zárok?
Merengő szemem, ki látóvá teszed,
ki elindítasz utamon, hogy járjak,
ki kiszínezed számomra a nyárnak
sápadt virágát s két karom kitárod,
hogy minden embert magamhoz öleljek:
tudod-e mit teszel velem?
Honnan tudod: a könnyet és a kínt,
ha látó szemmel nézem odakint,
nem fog-e jobban fájni, mint a vakság?
Az úton, melyet lépésem követ,
ismersz-e minden tüskét és követ,
mely megsebez és gátat vet nekem?
Fáradt bimbóját halovány tavasznak
hidegen néztem; ki tudja, a gazdag,
pirosvirágú nyártól hogyan búcsúzom?
Két lankadt karom ujjongón kitárom,
de ha ölelek, ki tudja, mi áron?
Nem Júdás lesz-e, akit szívemre zárok?
ismerősnél, rokonnál több: Barátom,
tudod-e mit teszel velem?
“Vannak, akik úton-útfélen elfecsegik, amit csak barátokra szabad bízni, és minden fület teletömnek azzal, ami nyomasztja őket. Mások viszont vissz*riadnak attól is, hogy a legkedvesebbeket beavassák, s ha lehetséges volna, még magukra se bíznának semmit, minden titkot lelkükbe zárnának. Egyiket sem szabad tenni. Hisz egyformán hiba mindenkiben bízni és senkiben sem.”
S ha egy barát megbukik, mert nem igazi barát, vádolhatjuk-e őt, jellemét, gyengeségét? Mit ér az olyan barátság, ahol erényeket, hűséget, kitartást szeretünk a másikban? Mit ér mindenféle szeretet, amely jutalmat akar? Nem kötelességünk-e, hogy éppen úgy vállaljuk a hűtlen barátot, mint az önfeláldozót és hűségeset? Nem ez igazi tartalma minden emberi kapcsolatnak, ez az önzetlenség, mely semmit, de semmit nem akar és nem vár a másiktól? S mentől többet ad, annál kevésbé vár viszonzást? S ha odaadja egy ifjúkor minden bizalmát, egy férfikor minden áldozatkézségét, s végül megajándékozza a másikat a legtöbbel, amit ember adhat embernek, a vak, a föltétlen, a szenvedélyes bizalommal, s aztán látnia kell, hogy a másik hűtlen és aljas, van-e joga megsértődni, bosszút követelni? S ha megsértődik, ha bosszúért kiált, barát volt-e Ő, a megcsalt és elhagyott?
''S ha egy barát megbukik, mert nem igazi barát, vádolhatjuk-e őt, jellemét, gyengeségét? Mit ér az olyan barátság, ahol erényeket, hűséget, kitartást szeretünk a másikban? Mit ér mindenféle szeretet, amely jutalmat akar? Nem kötelességünk-e, hogy éppen úgy vállaljuk a hűtlen barátot, mint az önfeláldozót és hűségeset? Nem ez igazi tartalma minden emberi kapcsolatnak, ez az önzetlenség, mely semmit, de semmit nem akar és nem vár a másiktól? S mentől többet ad, annál kevésbé vár viszonzást? S ha odaadja egy ifjúkor minden bizalmát, egy férfikor minden áldozatkézségét, s végül megajándékozza a másikat a legtöbbel, amit ember adhat embernek, a vak, a föltétlen, a szenvedélyes bizalommal, s aztán látnia kell, hogy a másik hűtlen és aljas, van-e joga megsértődni, bosszút követelni? S ha megsértődik, ha bosszúért kiált, barát volt-e Ő, a megcsalt és elhagyott?''
@--))--
"A barát egy mosoly,szív mely bátorít, ha félsz;
a barát a taps, mely ujjong, ha célba érsz.
A barát egy kéz,mely felhúz, ha elestél;
a barát az álom,mit éberen kerestél.
A barát egy könny csepp,mely érted hull, ha baj van;
a barát gyémántpáncél,óv téged a harcban.
A barát egy nevetés, mely felharsan, ha meglát;
a barát egy rózsakert,mely Neked nyitja bokrát.
A barát egy csillag,mit az éj varázsol;
a barát egy dallam,mit meghallasz bárhol.
A barát a láng,mely kitáncol a tűzből;
a barát az emlék,mit szívedben őrzöd.
A barát is csak ember, s néha tán hibázik;
De szeret, s ha nincs veled, érzed, hogy hiányzik!!"
@--))--
Mikor a bűntől meggyötörten
A lelkem terheket hordozott
Egyszer csak könnyebb lett a lelkem
Valaki értem imádkozott.
Valaki értem imádkozott,
Talán apám, anyám régen?
Talán más is, aki szeret.
Jó barátom vagy testvérem?
Én nem tudom, de áldom Istent,
Ki nékem megváltást hozott,
És azt, Aki értem csak
Egyszer is imádkozott.
Reményik Sándor
@--))--
Az igazi barát a legnagyobb kincs - és minden kincs közül ennek megszerzésére gondolunk legkevesebbet.
La Rochefoucauld
Mi lehet kellemesebb, mint egy olyan barát, akivel úgy mersz beszélgetni, mint önmagaddal?
Seneca
Nincs szebb kötelék a bajtársi hűségnél..., lélek és nem vér szerinti rokonságot kötni csak az ember képes.
Gogol
Csak a barát vonzalma önzetlen, nincs benne érdek, sem az érzékek játéka. A barátság szolgálat, erős és komoly szolgálat, a legnagyobb emberi próba és szerep.
Márai Sándor
A barátság legnagyobb próbája nem az, ha a magunk hibáit tárjuk fel barátunknak, hanem ha neki tárjuk fel az övéit.
La Rochefoucauld
Édes dolog a barátság, kényeztető balzsam,
száll, mint a nyugalom madara:
boldogan, halkan.
Katival, a legjobb barátnőmmel
a Déri Múzeum előtt